From:grapplersquest.com

No-Gi

Youth and Teens No-Gi

Youth No-Gi Under 6 Years Beginner

Youth No-Gi Under 6 yrs Beginner Heavyweight (70 lbs and over)
1st Place: Kyle McIntyre (Lloyd Irvin)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Beginner

Youth No-Gi 7 – 9 yrs Beginner Lightweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Christian Almeida (Wild Bufflo Team)
2nd Place: Jacob Bunis (Shawn Pacheco)
3rd Place: Nicholas Rodriguez

Youth No-Gi 7 – 9 yrs Beginner Middleweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Colin Garrity (The Factory)

Youth No-Gi 7 – 9 yrs Beginner Cruiserweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: Colin Garrity (The Factory)
2nd Place: Carson Kelleher (Gracie NEPA)

Youth No-Gi 7 – 9 yrs Beginner Heavyweight (80 lbs and over)
1st Place: Terrell Pestaro (BMAC)
2nd Place: Nikoma McIntyre (Lloyd Irvin)
3rd Place:Kylie McIntyre (Lloyd Irvin)

Youth No-Gi 10 – 12 Years Beginner

Youth No-Gi 10 – 12 yrs Beginner Lightweight (79.9 lbs and under)
1st Place: Devin Herald (Academy Maine)

Youth No-Gi 10 – 12 yrs Beginner Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1st Place: Dexter Herald (Academy Maine)

Youth No-Gi 10 – 12 yrs Beginner Heavyweight (100 lbs and over)
1st Place: Joshua Carrillo (Wild Bufflo Team)
2nd Place: Marcus Griffith (CNY MMA)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Beginner

Teens No-Gi 13 – 15 yrs Beginner Middleweight (100 – 114.9 lbs)
1st Place: Martin Chabonanyan (Submit BJJ)
2nd Place: Brendan Goodliffe (MASS Brazilian Jiu Jitsu)

Teens No-Gi 13 – 15 yrs Beginner Cruiserweight (115 – 129.9 lbs)
1st Place: Anthony Bonanno (WFC Club)

Teens No-Gi 13 – 15 yrs Beginner Heavyweight (130 lbs and over)
1st Place: Brian Vizarreta (Best Way BJJ Quincy)
2nd Place: Chris Galliner (US MMA)
3rd Place: Dawson David (Cornwall)

Teens No-Gi 16 – 17 Years Beginner

Teens No-Gi 16 – 17 yrs Beginner Lightweight (119.9 lbs and under)
1st Place: Ricky Wetherell (Vermont BJJ)
2nd Place: Zoe Estabrooks (South Shore Sports Fighting)

Teens No-Gi 16 – 17 yrs Beginner Middleweight (120 – 134.9 lbs)
1st Place: Murilo Viera (Brazilian Top Team)
2nd Place: Matt Waters (Grindhouse)
3rd Place: Danny Guzman (Flow Squad)

Teens No-Gi 16 – 17 yrs Beginner Cruiserweight (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Ethan Walters (Thaishodo)
2nd Place: Jason Stahl (Gladiator)
3rd Place: Jason Perrin (Gracie Barra)

Teens No-Gi 16 – 17 yrs Beginner Heavyweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Cody Rediker (Team 87)
2nd Place: Brian Bogue (Silvaback BJJ)
3rd Place: Jessie Credit (Noreaster MMA)

Youth No-Gi 7 – 9 Years Advanced

Youth No-Gi 7 – 9 yrs Advanced Lightweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Matthew Leslie (Gracie NEPA)
2nd Place: Cole Gargano

Youth No-Gi 7 – 9 yrs Advanced Middleweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Trent Svingala (Death Roll)
2nd Place: Connor Kelleher (Gracie NEPA)
3rd Place: Patrik Leder (Nova Uniao)

Youth No-Gi 10 – 12 Years Advanced

Youth No-Gi 10 – 12 yrs Advanced Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1st Place: Conner Smith Gagnon (AMMA)

Youth No-Gi 10 – 12 yrs Advanced Cruiserweight (90 – 99.9 lbs)
1st Place: Ronan Ball (MASS Brazilian Jiu Jitsu)
2nd Place: Caid Cokley (Relson Gracie)
3rd Place: Conner Gagnon

Youth No-Gi 10 – 12 yrs Advanced Heavyweight (100 lbs and over)
1st Place: Andrew Henward (The Academy)

Teens No-Gi 13 – 15 Years Advanced

Teens No-Gi 13 – 15 yrs Advanced Lightweight (99.9 lbs and under)
1st Place: CJ Budhi (NYC BJJ)
2nd Place: Jean Luc Lemieux (MFS NH)
3rd Place: Roman Ganchin (Leg Lock)

Teens No-Gi 13 – 15 yrs Advanced Middleweight (100 – 114.9 lbs)
1st Place: Blake Simpson (Lightning MMA)
2nd Place: Matt Feyler (10th Planet)
3rd Place:Waylon LaFrance (CNY MMA)

Teens No-Gi 13 – 15 yrs Advanced Cruiserweight (115 – 129.9 lbs)
1st Place: Steve Alt (Next Gen)
2nd Place: Joe Grzegorczyk (CT Combat)
3rd Place: Jared McQuillen

Teens No-Gi 13 – 15 yrs Advanced Heavyweight (130 lbs and over)
1st Place: Amanda Leve
2nd Place: Patrick Coughlin (Brazilian Top Team)
3rd Place: Angus Kollar (Academy Maine)

Teens No-Gi 16 -17 Years Advanced

Teens No-Gi 16 -17 yrs Advanced Cruiserweight (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Anthony Masciocchi (Next Gen)
2nd Place: Andrew Caballero (Tiger Schulmanns MMA)

Teens No-Gi 16 -17 yrs Advanced Heavyweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Cody Anderson (Gracie Barra NH)
2nd Place: Devon Delbrugge (Lloyd Irvin)
3rd Place: Brett Hart (CNY MMA)

Teens No-Gi 16 -17 yrs Advanced Superweight (170 lbs and over)
1st Place: Sean Peters (Sylvio Behring)
2nd Place: Alec Kearns (Tai Kai)

Executive No-Gi Beginner

Executive No-Gi Beginner Lightweight (159.9 lbs and under)
1st Place: Daniel Brownridge (Wai Kru)
2nd Place: Gerald MacDonald (Mass Brazilian Jiu Jitsu)
3rd Place: Kurt Daniels (Best Way BJJ)

Executive No-Gi Beginner Middleweight (160 – 179.9 lbs)
1st Place: Robert Hrcka (Marcelo Garcia Academy)
2nd Place: Ronald Suayan (Lloyd Irvin)
3rd Place: Ryan Herlihy (Renzo Gracie CT)

Executive No-Gi Beginner Cruiserweight (180 – 199.9 lbs)
1st Place: Mark Jardin (Lauzon MMA)
2nd Place: Stephen Do Rego (Link)
3rd Place: Chris Velcos

Executive No-Gi Beginner Heavyweight (200 lbs and over)
1st Place: Cesar Nicolas (Clockwork BJJ)
2nd Place: Anthony Garza (Combat Sports Boston)
3rd Place: Jayson Silva (Mccoys)

Executive No-Gi Beginner Absolute
1st Place: Stephen Do Rego (Link)

Executive No-Gi Advanced

Executive No-Gi Advanced Lightweight (159.9 lbs and under)
1st Place: Alessio Diliberti (Rio Grappling Club)
2nd Place: Shawn Pacheco
3rd Place: Shawn Smith (The Foundry)

Executive No-Gi Advanced Middleweight (160 – 179.9 lbs)
1st Place: Will Grandhauser (Sylvio Behring Montana)
2nd Place: Chris Owen (Gracie Barra Boston)
3rd Place: Shaun Chadbourne (Clinch MMA)

Executive No-Gi Advanced Cruiserweight (180 – 199.9 lbs)
1st Place: Steve Medina (Gracie Barra)
2nd Place: Sean Matthews (Combat Sports Boston)
3rd Place: Rani Matuk (Gracie Barra)

Executive No-Gi Advanced Heavyweight (200 lbs and over)
1st Place: Darrell Oliveira (Gracie Barra)
2nd Place: TJ Odonnell (DWC)

Executive No-Gi Advanced Absolute
1st Place: TJ Odonnell (DWC)
2nd Place: Rani Matuk (Gracie Barra)
3rd Place: Nolan Dutcher

Master’s No-Gi Beginner

Master’s No-Gi Beginner Lightweight (159.9 lbs and under)
1st Place: William Twyford (Aiki Academy)
2nd Place: Frank Marceau (Cornwall MMA)

Master’s No-Gi Beginner Middleweight (160 – 179.9 lbs)
1st Place: Martin Fahrer (Rhino NY)

Master’s No-Gi Beginner Cruiserweight (180 – 199.9 lbs)
1st Place: Chris Velcos (South Shore Sport Fighting)

Master’s No-Gi Advanced

Master’s No-Gi Advanced Lightweight (159.9 lbs and under)
1st Place: Shawn Pacheco

Master’s No-Gi Advanced Middleweight (160 – 179.9 lbs)
1st Place: Todd Montgomery (Simmler BJJ)

Master’s No-Gi Advanced Cruiserweight (180 – 199.9 lbs)
1st Place: Clint Epperson (Gracie Barra Boston)

Master’s No-Gi Advanced Absolute
1st Place: Victor Ventresca (Strong Style BJJ)
2nd Place: Todd Montgomery (Simmler BJJ)
3rd Place: Phil Myers (Combat Sports Boston)

Women’s No-Gi Beginner

Women’s No-Gi Beginner Class A (119.9 lbs and under)
1st Place: Kate Marshall (Gracie Barra NH)

Women’s No-Gi Beginner Class B (120 – 139.9 lbs)
1st Place: Kate Marshall (Gracie Barra NH)
2nd Place: Danielle Ackerman (Jiu Jitsu Factory)
3rd Place: Marisa Iyeki (Endgame)

Women’s No-Gi Beginner Class C (140 – 159.9 lbs)
1st Place: Val Brosseau (BTT Canada)

Women’s No-Gi Beginner Absolute
1st Place: Kate Marshall
2nd Place: Val Brosseau (BTT Canada)
3rd Place: Melinda Wall (South Shore Sport Fighting)

Women’s No-Gi Intermediate

Women’s No-Gi Intermediate Class A (119.9 lbs and under)
1st Place: Gabby Bella (10th Planet)
2nd Place: Jessica Branco (BTT)

Women’s No-Gi Intermediate Class B (120 – 139.9 lbs)
1st Place: Amanda Leve
2nd Place: Lauren Bucci (Shawn Pachecos)
3rd Place: Emilia Yeh (Fenix Fight Club)

Women’s No-Gi Intermediate Class C (140 – 159.9 lbs)
1st Place: Sissi Phatsana (BTT Canada)

Women’s No-Gi Intermediate Absolute
1st Place: Anene Wynn (Lloyd Irvin)
2nd Place: Sissi Phatsana (BTT Canada)
3rd Place: Gabby Bella (10th Planet)

Women’s No-Gi Advanced

Women’s No-Gi Advanced Class A (119.9 lbs and under)
1st Place: Jessie Carpenter (Martial Arts Principles)

Women’s No-Gi Advanced Class B (120 – 139.9 lbs)
1st Place: Vianca Jager (Progressive Martial Arts)
2nd Place: Jessie Carpenter (Martial Arts Principles)

Women’s No-Gi Advanced Class C (140 – 159.9 lbs)
1st Place: Sijara Eubanks (Lloyd Irvin)
2nd Place: Jessica Richer (Gracie Barra Long Island)
3rd Place: Sissi Phatsana (BTT Canada)

Women’s No-Gi Advanced Absolute
1st Place: Kay Stevenson (Henso Gracie)
2nd Place: Katie Merrill (Wai Kru – Tapout Boston)
3rd Place: Jessica Richer (Gracie Barra Long Island)

Men’s No-Gi Novice

Men’s No-Gi Novice Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Samuel Bergeron (10th Planet)
2nd Place: Adam Mills (Nak Muay)
3rd Place: Quileonne Balase (LA Boxing)

Men’s No-Gi Novice Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Florentino Laureano (TCK MMA)
2nd Place: Aundray David (Cornwall MMA)
3rd Place: Umit Tayanc (Brazilian Top Team)

Men’s No-Gi Novice Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Jonathan Papon (Flow Squad)
2nd Place: Bradley Levine (Florian Martial Arts Center)
3rd Place: Richard Jones

Men’s No-Gi Novice Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Luca Radomile (Redline Fight Sports)
2nd Place: Norman Zhu (Boston Tap Out)
3rd Place: Nick Wojciechowski

Men’s No-Gi Novice Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Leo Viajar (Flow Squad)
2nd Place: Jacob Appleby (Delima)
3rd Place: Kevin Keebler (Nak Muay Gym)

Men’s No-Gi Novice Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Artur Balcewicz (Florian Martial Arts Center)
2nd Place: Jarrett Leech (Combat Sports Boston)
3rd Place: Russell Powers

Men’s No-Gi Novice Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Richard Knieriem (Rockland BJJ)
2nd Place: Scot Frink (Aldo Batista)
3rd Place: Angel Nicolas

Men’s No-Gi Novice Light-Heavyweight (190 – 199.9 lbs)
1st Place: Nick Wilson (Zen Jiu Jitsu)
2nd Place: Frank Costanzo (Ricardo Pires BJJ)

Men’s No-Gi Novice Heavyweight (200 – 209.9 lbs)
1st Place: Mark Rowe (Combat Sports Boston)
2nd Place: Matthew Mccarty (Defender Basketball)
3rd Place: Leonard Wagner (Delima BJJ)

Men’s No-Gi Novice Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Jonathan Torres (Black and Blue)
2nd Place: William Wittbold (Combat Sports Boston)
3rd Place: Dennis Foster (Death Roll)

Men’s No-Gi Novice Absolute
1st Place: Mark Rowe (Combat Sports Boston)
2nd Place: Jonathan Torres (Black and Blue)
3rd Place: Artur Balcewicz (Florian Martial Arts Center)

Men’s No-Gi Beginner

Men’s No-Gi Beginner Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Paul Prohodski (Abmar Barbosa)
2nd Place: Ryan Juza (Team Link)
3rd Place: James LaFrance (CNY MMA)

Men’s No-Gi Beginner Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: John Russo (Team Link)
2nd Place: Derek Dexter (Cornwall)
3rd Place: Gareth De La Cruz (Tru MMA)

Men’s No-Gi Beginner Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Mikhail Malyutin (K Dojo)
2nd Place: Robert Abrantes
3rd Place: Eddie Aponte (Team Generation)

Men’s No-Gi Beginner Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Daniel Sandlin (Morena BJJ)
2nd Place: Nestor Xicohtencatl (Renzo Gracie CT)
3rd Place: Jose Marques (Fenix Fight Club)

Men’s No-Gi Beginner Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Daniel Quinn (North Shore BJJ)
2nd Place: Sean Kirchoff (Vellelas BJJ)
3rd Place: Jose Tezanos (Valetudo Academy)

Men’s No-Gi Beginner Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Deivid Elliot (LA Boxing)
2nd Place: Matthew Andrews (Zen Jiu Jitsu)
3rd Place: Peter Russo (Aldo Batista BJJ)

Men’s No-Gi Beginner Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Brett Mullen (Club Leg Lock)
2nd Place: Corbin Kennedy (Team Link)
3rd Place: Ben Devos (BJJ United)

Men’s No-Gi Beginner Light-Heavyweight (190 – 199.9 lbs)
1st Place: Doug Bolanes
2nd Place: Jozef Ukaj (Steve Sohn JJ)
3rd Place:

Men’s No-Gi Beginner Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Harry McNeil (Lloyd Irvin)
2nd Place: Paraq Shah (Best Way BJJ)
3rd Place: Chris Brown (Maxum BJJ)

Men’s No-Gi Beginner Absolute
1st Place: Jason Lapham (Team Tapout)
2nd Place: Dan Amato (Best Way BJJ)
3rd Place: Dan Quinn (North Shore)

Men’s No-Gi Intermediate

Men’s No-Gi Intermediate Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Guilherme Oliveira (Renzo Gracie CT)
2nd Place: Steve Alt (Next Gen)
3rd Place: Bryan Page (Chaos Martial Arts)

Men’s No-Gi Intermediate Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Joe Solecki (Hassetts Jiu Jitsu)
2nd Place: Mark Johnson (Florian Martial Arts Center)
3rd Place: Scott Mitchell (Team Link)

Men’s No-Gi Intermediate Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Cary Chang (Wai Kru)
2nd Place: William Jones (Kaos)
3rd Place: Anthony Masciocchi (Next Gen)

Men’s No-Gi Intermediate Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: David Brown (Endgame)
2nd Place: Lee Kennon (Gracie Barra Boston)
3rd Place: Landon Durmar (White Water MMA)

Men’s No-Gi Intermediate Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Lenny Baker (Spa City BJJ)
2nd Place: Jon Tomas (Calandrelli BJJ)
3rd Place: Hunter Brasfield (Florian Martial Arts Center)

Men’s No-Gi Intermediate Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Josh Labrossiere (Omoplata)
2nd Place: Mike Bourke
3rd Place: Kevin Mccarney (Gracie Barra Long Island)

Men’s No-Gi Intermediate Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Sabhan Namvar (Boston Tap Out)
2nd Place: Benoit Sinare (Nomad BJJ)
3rd Place: Travis Weiner (Kimura)

Men’s No-Gi Intermediate Light-Heavyweight (190 – 199.9 lbs
1st Place: Dale Kline (Simmler BJJ)

Men’s No-Gi Intermediate Heavyweight (200 – 209.9 lbs)
1st Place: Michael Ames (Blazing Sun IMB)
2nd Place: Justin Mosher (Serra)
3rd Place: Sean Fitzgerald (Florian Martial Arts Center)

Men’s No-Gi Intermediate Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Tyler King (Conners MMA)
2nd Place: Ben Scott (Kerulgeto Jiu Jitsu)
3rd Place:

Men’s No-Gi Intermediate Absolute
1st Place: Matt Secor (Spa City)
2nd Place: Eric Gendron (Wai Kru)
3rd Place:Michael Ames (Blazing Sun IMB)

Men’s No-Gi Advanced

Men’s No-Gi Advanced Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Daniel Faggella (Omoplata)
2nd Place: Tateki Matsuda (Sityodtong)
3rd Place: Ryan Parker (Gracie Barra Boston)

Men’s No-Gi Advanced Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Andris Brunovskis (Lloyd Irvin)
2nd Place: Michael Guarneri (Blackhole BJJ)
3rd Place: Jay Viola (Drysdale JJ)

Men’s No-Gi Advanced Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Juan Nunez (Skrap Pack AJJ)
2nd Place: Rick Slomba (50 50)
3rd Place: Johnny Zemouli (BTT Canada)

Men’s No-Gi Advanced Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Enrico Cocco (Zen Jiu Jitsu)
2nd Place: Sean Fishes (Precision Jiu Jitsu)
3rd Place: Nicholas Newall (Fighting Arts Academy)

Men’s No-Gi Advanced Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Jimmy Harbison (Lloyd Irvin)
2nd Place: Chuck Oniel (South Shore Sport Fighting)
3rd Place: Felippe Soares (Gracie Humaita)

Men’s No-Gi Advanced Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Chris Rivera (Wai Kru)
2nd Place: Fernando Moya (Athletic Advance)
3rd Place: Daniel Roberts (Carryout)

Men’s No-Gi Advanced Light-Heavyweight (190 – 199.9 lbs)
1st Place: Daniel Almeida (Nova Uniao)
2nd Place: Alexandre Moreno (Link)
3rd Place: Dennis Olson (Gracie Barra NH)

Men’s No-Gi Advanced Heavyweight (200 – 209.9 lbs)
1st Place: TJ Odonnell (DWC)
2nd Place: Mark Vogel (Conners MMA)
3rd Place: Marcelo Meleiro (Nova Uniao)

Men’s No-Gi Advanced Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Darrell Oliveira (Gracie Barra)
2nd Place: Todd Mueckenheim (Blackhole BJJ)
3rd Place: Willie Leonard (Lloyd Irvin)

Men’s No-Gi Advanced Absolute
1st Place: R. Pinto (Her Franco)
2nd Place: J. Quinlan (Mas Brazil)
3rd Place: B. Bastos (Nov Uniao)

BJJ

Youth and Teens BJJ

Youth BJJ Under 6 Years Beginner

Youth BJJ Under 6 yrs Beginner Lightweight (49.9 lbs and under)
1st Place: William Fandrey (Kimura)

Youth BJJ Under 6 yrs Beginner Middleweight (50 – 59.9 lbs)
1st Place: Joseph Fandrey (Kimura)

Youth BJJ Under 6 yrs Beginner Heavyweight (70 lbs and over)
1st Place: Kyle McIntyre (Lloyd Irvin)

Youth BJJ 7 – 9 Years Beginner

Youth BJJ 7 – 9 yrs Beginner Lightweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Jay Hamlot (Shawn Pacheco)
2nd Place: Jacob Bunis (Shawn Pacheco)
3rd Place: Christian Almeida (Wild Bufflo Team)

Youth BJJ 7 – 9 yrs Beginner Middleweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Yovan Sanabria (Kimura)

Youth BJJ 7 – 9 yrs Beginner Cruiserweight (70 – 79.9 lbs)
1st Place: Yovan Sanabria
2nd Place: Kylie McIntyre
3rd Place: Carson Kelleher (Gracie NEPA)

Youth BJJ 7 – 9 yrs Beginner Heavyweight 80 lbs and over)
1st Place: Nikoma McIntyre (Lloyd Irvin)
2nd Place: Terrell Pesataro (BMAC)

Youth BJJ 10 – 12 Years Beginner

Youth BJJ 10 – 12 yrs Beginner Lightweight (79.9 lbs and under)
1st Place: Nicholas Uva (Kimura)
2nd Place: Devin Herald (Academy Maine)

Youth BJJ 10 – 12 yrs Beginner Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1st Place: Dexter Herald (Academy Maine)
2nd Place: Tristan Gubert (Kimura)
3rd Place: Raymond Heredia (Link)

Youth BJJ 10 – 12 yrs Beginner Heavyweight (100 lbs and over)
1st Place: Joshua Carrillo (Wild Bufflo Team)

Teens BJJ 13 – 15 Years Beginner

Teens BJJ 13 – 15 yrs Beginner Lightweight (99.9 lbs and under)
1st Place: Jean Luc Lemieux (MFS NH)
2nd Place: Marlen Lamais (Link)

Teens BJJ 13 – 15 yrs Beginner Middleweight (100 – 114.9 lbs)
1st Place: Alec Atwood (Aldo Batista)
2nd Place: Brendan Goodliffe (MASS BJJ)

Teens BJJ 13 – 15 yrs Beginner Cruiserweight (115 – 129.9 lbs)
1st Place: Peter Handibode (Best Way BJJ)
2nd Place: Michael Burke (Nexxus)

Teens BJJ 13 – 15 yrs Beginner Heavyweight (130 lbs and over)
1st Place: Lenny Guerrero Baez (Kimura)
2nd Place: Thiago Castro (Kimura)
3rd Place: Pedro Araujo (Wai Kru)

Teens BJJ 16 -17 Years Beginner

Teens BJJ 16 -17 yrs Beginner Lightweight (119. 9 lbs and under)
1st Place: Danny Guzman (Flow Squad)

Teens BJJ 16 -17 yrs Beginner Middleweight (120 – 134.9 lbs)
1st Place: Matt Waters (Grindhouse)
2nd Place: Murilo Viera (Brazilian Top Team)
3rd Place: Steve Derouinill (Aldo Batista)

Teens BJJ 16 -17 yrs Beginner Cruiserweight (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Manny Colon (CT Combat)

Teens BJJ 16 -17 yrs Beginner Heavyweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Brian Bogue (Silvaback BJJ)

Teens BJJ 16 -17 yrs Beginner Superweight (170 lbs and over)
1st Place: Lucas Andrade (Kimura)

Youth BJJ 7 – 9 Years Advanced

Youth BJJ 7 – 9 yrs Advanced Lightweight (59.9 lbs and under)
1st Place: Matthew Leslie (Gracie NEPA)
2nd Place: Nate Chandler (Kimura)

Youth BJJ 7 – 9 yrs Advanced Middleweight (60 – 69.9 lbs)
1st Place: Patrik Leder (Nova Uniao)
2nd Place: Trent Svingala (Death Roll)
3rd Place: Connor Kelleher (Gracie NEPA)

Youth BJJ 10 – 12 Years Advanced

Youth BJJ 10 – 12 yrs Advanced Middleweight (80 – 89.9 lbs)
1st Place: Conner Smith Gagnon (AMMA)

Youth BJJ 10 – 12 yrs Advanced Cruiserweight (90 – 99.9 lbs)
1st Place: Ronan Ball (MASS Brazilian Jiu Jitsu)
2nd Place: Caid Cokley (Relson Gracie)
3rd Place: Conner Gagnon (Academy)

Youth BJJ 10 – 12 yrs Advanced Heavyweight (100 lbs and over)
1st Place: Andrew Henward (The Academy)
2nd Place: Aaron Tiegs (Abmar Barbosa)
3rd Place: Joshua Carrillo (Wild Bufflo Team)

Teens BJJ 13 – 15 Years Advanced

Teens BJJ 13 – 15 yrs Advanced Lightweight (99.9 lbs and under)
1st Place: CJ Budhi (NYC BJJ)
2nd Place: Marlen Lamais (Link)
3rd Place: Jean Luc Lemieux (MFS NH)

Teens BJJ 13 – 15 yrs Advanced Middleweight (100 – 114.9 lbs)
1st Place: Martin Chabonanyan (Submit BJJ)

Teens BJJ 13 – 15 yrs Advanced Cruiserweight (115 – 129.9 lbs)
1st Place: Joe Grzegorczyk (CT Combat)
2nd Place: Steve Alt (Next Gen)
3rd Place: Martin Chabonanyan (Submit BJJ)

Teens BJJ 13 – 15 yrs Advanced Heavyweight (130 lbs and over)
1st Place: Thiago Castro (Kimura)
2nd Place: Amanda Leve
3rd Place: Patrick Coughlin (Brazilian Top Team)

Teens BJJ 16 -17 Years Advanced

Teens BJJ 16 -17 yrs Advanced Middleweight (120 – 134.9 lbs)
1st Place: Max Jacobs (Best Way BJJ)

Teens BJJ 16 -17 yrs Advanced Cruiserweight (135 – 149.9 lbs)
1st Place: Shawn Sandor (Calandrelli BJJ)
2nd Place: Anthony Masciocchi (Next Gen)
3rd Place: Max Jacobs (Best Way BJJ)

Teens BJJ 16 -17 yrs Advanced Heavyweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Steve Hastings (Gracie Barra Boston)
2nd Place: Devon Delbrugge (Lloyd Irvin)
3rd Place: Cody Anderson (Gracie Barra NH)

Teens BJJ 16 -17 yrs Advanced Superweight (170 lbs and over)
1st Place: Alec Kearns (Tai Kai)
2nd Place: Lucas Andrade (Kimura)

Executive BJJ

Executive BJJ White Belt

Executive BJJ White Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Peter Talieri (Combat Sports Boston)

Executive BJJ White Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Steven Lyons (Best Way BJJ)
2nd Place: Billy Chiu (Team Valko)
3rd Place: Jason Bischoff (Link)

Executive BJJ White Belt Cruiserweight (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Joseph Lampson (Link)
2nd Place: Brian Beaulieu (Link)
3rd Place: Phil Conroy (Florian Martial Arts Center)

Executive BJJ White Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Mark Rowe (Combat Sports Boston)
2nd Place: Stephen Do Rego (Link)
3rd Place: Christian Novoa (Kimura)

Executive BJJ White Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Kieran Fry (Kimura)
2nd Place: James Parker (Kimura)
3rd Place: Chris Haplin (Combat Sports Boston)

Executive BJJ Blue Belt

Executive BJJ Blue Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Nakia Mccauley (Gracie Barra Boston)
2nd Place: Scott Viera (Renzo Gracie NH)

Executive BJJ Blue Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Will Grandhauser (Sylvio Behring)
2nd Place: Jeremy Swanson (Kimura)
3rd Place: Daniel Sterling (Link)

Executive BJJ Blue Belt Cruiserweight (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Alex Nicholas (B Warrior)
2nd Place: Uilton Dias (Marcelo Garcia)
3rd Place: William Giuffre (Best Way BJJ)

Executive BJJ Blue Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Victor Ventresca (Strong Style Brasa)
2nd Place: Patrick Miller (Hassetts JJ)
3rd Place: Joseph Barrett (Best Way BJJ)

Executive BJJ Blue Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Fabio Alves De Souza (Best Way BJJ)
2nd Place: Nels Larson (Equipe Jacao)
3rd Place: Brian Leclerc (Alexey Cruz)

Executive BJJ Purple Belt

Executive BJJ Purple Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Ryan Parker (Gracie Barra Boston)
2nd Place: Shawn Pacheco (Shawn Pacheco)

Executive BJJ Purple Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Douglas Bassani (Kimura)
2nd Place: Fred Buckley (Brazilian Top Team)
3rd Place: Rodrigo Lins (Best Way BJJ)

Executive BJJ Purple Belt Cruiserweight (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Alexander Nechaev (East Coast United BJJ)
2nd Place: Emory Dobson (Hassetts JJ)
3rd Place: David Keefe (Kimura)

Executive BJJ Purple Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Rodrigo Almeida (Kimura)
1st Place: Leonardo Flores (Kimura)
3rd Place: Jason Martin (Tim Burill BJJ)

Executive BJJ Purple Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Peter Christopher (Kimura)
2nd Place: Bob Judge (Blue Waffle)

Executive Absolute Purple Belt
1st Place: Jason Martin (Tim Burrell BJJ)

Executive BJJ Brown Belt

Executive BJJ Brown Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Adailton Dos Reis (Link)
2nd Place: Shawn Smith (The Foundry)

Executive BJJ Brown Belt Cruiserweight (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Craig Willey (BJJ Revolution)

Executive BJJ Brown Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Alberto Marchetti (Renzo Gracie)
2nd Place: Craig Willey (BJJ Revolution)

Executive BJJ Black Belt

Executive BJJ Black Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Shawn Smith (The Foundry)

Executive BJJ Black Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Carlos Rosales (Kimura)
2nd Place: Adailton Dos Reis (Link)

Executive BJJ Black Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Chino De La Pena (Jungle Gym Rockland BJJ)
2nd Place: Vin Esposito (Clockwork BJJ)
3rd Place: Niel Cohen (Westchester BJJ)

Executive BJJ Black Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Brian Caldwell (Brazilian Top Team)
2nd Place: Vinicius De Souza (Brazilian Top Team)

Women’s BJJ

Women’s BJJ White Belt

Women’s BJJ White Belt Class B (120 – 139.9 lbs)
1st Place: Anene Wynn (Lloyd Irvin)
2nd Place: Sarah Beauchamp (Pitbull)
3rd Place: Amanda Whitney (Calandrelli BJJ)

Women’s BJJ White Belt Class C (140 – 159.9 lbs)
1st Place: Juliana Fontoura (Drysdale JJ)
2nd Place: Val Brosseau (BTT Canada)

Women’s BJJ White Belt Class D (160 lbs and over)
Women’s BJJ White Belt Absolute
1st Place: Anene Wynn (Lloyd Irvin)
2nd Place: Juliana Fontoura

Women’s BJJ Blue Belt

Women’s BJJ Blue Belt Class A (119.9 lbs and under)
1st Place: Jessica Branco (BTT)
2nd Place: Usha Rampentab (Kimura)

Women’s BJJ Blue Belt Class B (120 – 139.9 lbs)
1st Place: Andrea Muccini (Kimura)
2nd Place: Lauren Bucci (Shawn Pacheco)
3rd Place: Danielle Ackerman (Jiu Jitsu Factory)

Women’s BJJ Blue Belt Class C (140 – 159.9 lbs)
1st Place: Sissi Phatsana (BTT Canada)
2nd Place: Kate Vailliard (Kimura)
3rd Place: Sandra Abbott (Kimura)

Women’s BJJ Blue Belt Class D (160 lbs and over)
1st Place: Aisha Hughs (Gracie Barra Boston)

Women’s BJJ Blue Belt Absolute
1st Place: Tabitha Kingalahua (Usurper)
2nd Place: Kate Villard Howe (Kimura)
3rd Place: Aisha Hughs (Gracie Barra Boston)

Women’s BJJ Purple/Brown/Black Belt

Women’s BJJ Purple/Brown/Black Belt Absolute
1st Place: Sijara Eubanks (Lloyd Irvin)
2nd Place: Jessy Miek (IMBCT Pitbull)
3rd Place: Nathalia Azoff (BTT Boston)

Men’s BJJ

Men’s BJJ White Belt

Men’s BJJ White Belt Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Bryan Page (Chaos Martial Arts)
2nd Place: Mike Portela (Mrkulic BJJ)
3rd Place: Andrew Lafond (Link)

Men’s BJJ White Belt Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Wagner Rosa (Kimura)
2nd Place: Thiago Castro (Kimura)
3rd Place: John Russo (Link)

Men’s BJJ White Belt Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Jeff Biscore (Blue Waffle)
2nd Place: Joe Ranieri (Florian Martial Arts Center)
3rd Place: Tim Lightfoot (Miletech Fighting Systems)

Men’s BJJ White Belt Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: Maykel Salomao (Brazilian Top Team)
2nd Place: Mark Creta (Renzo Gracie CT)
3rd Place: Kevan Juergens (AMA Fight Club)

Men’s BJJ White Belt Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Jacob Appleby (Delima)
2nd Place: Mike Ball (Link)
3rd Place: Victor Pires (Kimura)

Men’s BJJ White Belt Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Pablo Ruiz (Link)
2nd Place: Roody Dallemand (Renzo Gracie)
3rd Place: Flavio Dos Santos (Kimura)

Men’s BJJ White Belt Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: David Fowler (Shawn Pacheco)
2nd Place: Richard Knieriem (Rockland BJJ)
3rd Place: Nigel Dallaire (Link)

Men’s BJJ White Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Altieres Santa Rosa (Aldo Batisto)
2nd Place: Kristopher Oconell (Best Way BJJ)
3rd Place: Felipe Drumond (Kimura)

Men’s BJJ White Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Fabio De Oliveira (Kimura)
2nd Place: Harry McNeil (Lloyd Irvin)
3rd Place: Chris Green (Link)

Men’s BJJ White Belt Absolute
1st Place: Daniel Oyola (Link)
2nd Place: Todd Pressler (Shawn Pacheco)
3rd Place: Fabio De Oliveira (Kimura)
Men’s BJJ Blue Belt

Men’s BJJ Blue Belt Bantamweight (129.9 lbs and under)
1st Place: Peter Mardahai (Bruno Tostes)
2nd Place: Scott Green (Fenix Fight Club)

Men’s BJJ Blue Belt Flyweight (130 – 139.9 lbs)
1st Place: Tateki Matsuda (Sityodtong)
2nd Place: Joe Solecki (Hassetts Jiu Jitsu)
3rd Place: Joao Paulo (Kimura)

Men’s BJJ Blue Belt Featherweight (140 – 149.9 lbs)
1st Place: Ricardo Reginato (Brazilian Top Team)
2nd Place: Anthony Masciocchi (Next Gen)
3rd Place: Jordan McQuillen

Men’s BJJ Blue Belt Lightweight (150 – 159.9 lbs)
1st Place: K. Le (Kimura)
2nd Place: Joe Graunst (Renzo Gracie)
3rd Place: E. Costa (Fenix Fight Club)

Men’s BJJ Blue Belt Welterweight (160 – 169.9 lbs)
1st Place: Jonathan Satava (Team Tech Cell)
2nd Place: Jose Tezanos (Valetudo Academy)
3rd Place: Allen Berube (Gracie Tampa)

Men’s BJJ Blue Belt Middleweight (170 – 179.9 lbs)
1st Place: Andrew Favuzza (Drysdale JJ)
2nd Place: Jeff Hsu (Kimura)
3rd Place: Chuck Oneil (South Shore Sport Fighting)

Men’s BJJ Blue Belt Cruiserweight (180 – 189.9 lbs)
1st Place: Alexandre Horvath (Sparmax)
2nd Place: Felix Gomez (Florian Martial Arts Center)
3rd Place: Alex Obrien (Simmler BJJ)

Men’s BJJ Blue Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Michael Petruzzi (Renzo Gracie)
2nd Place: Ray Shawdee (Brazilian Top Team)
3rd Place: Nicolas De Moraes (Kimura)

Men’s BJJ Blue Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Patrick Pasterick (Lions Den CT)
2nd Place: Sean Kiernan (BMAC)
3rd Place: Paraq Shah (Best Way BJJ)

Men’s BJJ Blue Belt Absolute
1st Place: Matt Secor (Spa City)
2nd Place: Bryan Leclerc (Ale Cruz)
3rd Place: Dale Kline (Simmler BJJ)

Men’s BJJ Purple Belt

Men’s BJJ Purple Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: Andris Brunovskis (Lloyd Irvin)
2nd Place: Michael Guarneri (Blackhole BJJ)
3rd Place: Mike Palladino (Blackhole BJJ)

Men’s BJJ Purple Belt Welterweight (150 – 169.9 lbs)
1st Place: Carlos Fernandes (Brazilian Top Team)
2nd Place: Rick Slomba (50 50)
3rd Place: Javier Valenciano (Athletic Advance Costa Rica)

Men’s BJJ Purple Belt Cruiserweight (170 – 189.9 lbs)
1st Place: Jon Delbrugge (Lloyd Irvin)
2nd Place: Joe Oppedisano (ECU BJJ)
3rd Place: Chris Piscione (Aldo Batista Jiu Jitsu)

Men’s BJJ Purple Belt Heavyweight (190 – 209.9 lbs)
1st Place: Alexandre Vicente (Kimura)
2nd Place: Joseph Mosca (Kimura)

Men’s BJJ Purple Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Willie Leonard (Lloyd Irvin)
2nd Place: Nicolas Caggia (Endgame)
3rd Place: John Herring (Dungeon MMA)

Men’s BJJ Purple Belt Absolute
1st Place: Andreas Brunovs (Lloyd Irvin)
2nd Place: Willie Leonard (Lloyd Irvin)
3rd Place: Raphael Guedes (Best Way BJJ)

Men’s BJJ Brown Belt

Men’s BJJ Brown Belt Featherweight (149.9 lbs and under)
1st Place: John Araujo (Best Way BJJ)
2nd Place: Mike Palladino (Black Hole JJ)
3rd Place: Shawn Smith (The Foundry)

Men’s BJJ Brown Belt Middleweight (150 – 179.9 lbs)
1st Place: Jimmy Harbison (Lloyd Irvin)
2nd Place: Luciano Fonseca (Gracie Humaita)
3rd Place: Diego Ferroni (Kimura)

Men’s BJJ Brown Belt Heavyweight (180 – 209.9 lbs)
1st Place: Fernando Moya (Athletic Advance)
2nd Place: Alberto Marchetti (Renzo Gracie)

Men’s BJJ Brown Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Efstratios Saradeas (Gracie Barra)
2nd Place: Mike Senga (BTT)

Men’s BJJ Brown Belt Absolute
1st Place: Jimmy Harbison (Lloyd Irvin)
2nd Place: Vinicius Agudo (Link)
3rd Place: Adailton Do Reis

Men’s BJJ Black Belt

Men’s BJJ Black Belt Middleweight (150 – 179.9 lbs)
1st Place: Wilson Reis (Lloyd Irvin)
2nd Place: Renan Borges (Brazilian Top Team)
3rd Place: Bruno Tostes (Renzo Gracie)

Men’s BJJ Black Belt Heavyweight (180 – 209.9 lbs)
1st Place: Daniel Almeida (Nova Uniao)
2nd Place: Dan Simmler (Serra)

Men’s BJJ Black Belt Superweight (210 lbs and over)
1st Place: Bruno Bastos (Nova Uniao)
2nd Place: Marcelo Meleiro (Nova Uniao)
3rd Place: Scott Lewis (Chaos Martial Arts)

Men’s BJJ Black Belt Absolute
1st Place: Ricardo Abreu (X Gym)
2nd Place: Bruno Tostes (Renzo Gracie)
3rd Place: Brian Caldwell (BTT)